חיפוש

המדריך לתחבורה בניו יורק

בניו יורק יש כל כך הרבה דברים לראות ולעשות, כך שברור מדוע טיול בעיר מתבצע במידה רבה דרך הרגליים. אלא שהיא גם עיר ענקית, בה אזורים שונים. בניו יורק, בדומה לערים גדולות ועמוסות אחרות, ההמלצה העיקרית היא לא להשכיר רכב בתוך העיר, אלא אם מעוניינים לצאת ממנה. גם בלי רכב צמוד, יש הרבה מאד דרכים להתנייד בעיר, שהתחבורה הציבורית בה היא מהמפותחות בעולם. המדריך הבא יציג לכם את כל מה שחשוב לדעת על תחבורה בניו יורק.

 

הרכבת התחתית: הכי יעילה, הכי פופולארית

את הסקירה אנחנו מתחילים עם הרכבת התחתית של ניו יורק, הסאבווי (Subway). הרכבת התחתית של ניו יורק לא צפויה להיות פשוטה להתמצאות, בפעמים הראשונות, אבל המציאות היא שמדובר בדרך הנוחה והמהירה ביותר להתנייד בניו יורק. הסאבווי מקיף כמעט כל חלקה טובה בניו יורק, כפי שתעיד העובדה שיש בה יותר מ-700 תחנות עצירה:  חלק גדול מהן במנהטן, אך יש תחנות גם בקרוונס, ברוקלין, ברונקס ואזורים אחרים. הסאבווי בניו יורק זמין 24 שעות ביממה, עם תדירות גבוהה: רכבת אחת לשתיים-חמש דקות בשעות העמוסות, או רכבת אחת ל-10-15 דקות בשעות ה"רגועות" יותר. בכל מקרה קחו בחשבון צפיפות אדירה ברכבת בשעות השיא, כיאה לאמצעי תחבורה בו משתמשים ביום כארבעה מיליון אנשים. ושמרו על הדברים שלכם, כי עומס אנשים הוא תמיד סביבה אידיאלית לכייסים למיניהם.

בגדול, את התחנות מחלקים למספרים: קווים 1-3 יהיו באדום, קו 7 בסגול וקווים 4-6 בירוק. זאת לצד אותיות של קווים אחרים: A, B, C, D, E, F, G, J, L, N,B, Q, R, S, Z. כלומר, הקווים נוצרים בשילוב של צבע, מספר או אות: הכיוון של קווים באותו מספר יהיה דומה, אבל התחנות הספציפיות שהוא עוצר בהן משתנות. המחיר לנסיעה בודדת הוא 2.75 דולר, או 6.5 דולר במקרה של קו אקספרס, אך מומלץ לרכוש כרטיס Metrocard מגנטי שמאפשר מספר נסיעות לאורך תקופה – שבוע או חודש למשל – במחיר מוזל. את הכרטיסים תוכלו לרכוש במכונות הפזורות בתחנות השונות, או לחלופין מהסדרנים הנמצאים בחלק מהתחנות ובחלק משעות היום. למרות שהשילוט בתחנות די ברור, מומלץ לשאול את הסדרנים אם אתם לא בטוחים איך להגיע למקום מסוים.

הקווים בעיקרון נוסעים מצפון ולדרום ולהיפך, גם אם יש מסלולים שחוצים לרוחב שדרות ורחובות בניו יורק. מכיוון שיש רכבות בשני הכיוונים, בדקו מראש את הכיוון שאתם זקוקים לו במפה: Uptown (מעלה העיר) או Downtown (מורד העיר). ראו מה כתוב על גבי התחנה לפני שאתם נכנסים אליה, כשכלל האצבע הוא שבדרך כלל נסיעה צפונה תהיה מהצד המזרחי ברחוב, בעוד שנסיעה לדאון-טאון מהצד המערבי.
ניתן להוריד את מפת הסאבווי המלאה כאן או לחצו את תמונת המפה.

אוטובוסים: אופציה ראויה (אבל קצת איטית)

אופציה נוספת להתנייד בניו יורק, שלא צריכה להפתיע אתכם, היא באמצעות אוטובוס. האוטובוסים בניו יורק די יעילים, וגם יאפשרו לכם להשקיף על המראות היפים של העיר תוך כדי שאתם עוברים ממקום למקום. בסך הכול התדירות של האוטובוסים בניו יורק גבוהה והם מכסים בצורה ראויה את רוב חלקי העיר. כדי לדעת לאיפה האוטובוס מגיע יש לראות מה המספר והאות המופיעים על גביו, יחד עם תחנת הנסיעה הסופית. המסלול מפורט בתחנות האוטובוס, כשחיות הלילה שביניכם ייהנו מאפשרות שיכולה להיות מועילה: בשעות הלילה, החל מהשעה 22:00, נהגי האוטובוס של ניו יורק יכולים לעצור בהתאם לבקשת הנוסעים גם מחוץ לתחנות הרשמיות. כל עוד הבקשה סבירה, והמקום הספציפי מאפשר עצירה בטוחה של האוטובוס.

מחיר הנסיעה באוטובוס זהה למחיר הנסיעה במטרו (2.75 דולר), למעט האפשרות כמובן להזמין כרטיס אקספרס. יש לכם אפשרות (או אפילו מומלץ) להשתמש גם כאן במטרו קארד, כשתשלום בנסיעה עצמה במכונות שעל גבי האוטובוס יצריך מכם להצטייד בסכום הדרוש במדויק – המכונות האלה לא מחזירות עודף. כרטיס מגנטי בודד יהיה תקף למשך שעתיים, אך שתוכלו להשתמש בו לנסיעת המשך (או אפילו לחזרה) בפארק הזמן הזה: כולל מעבר בין אוטובוסים לרכבות. גם כרטיס אוטובוס "רגיל" מאפשר החלפה בשעתיים שלאחר הרכישה שלו, אלא שבמקרה הזה אתם צריכים לבקש מהנהג כרטיס העברה. משך הנסיעה עלול להיות ארוך יותר עקב העובדה שמעל פני הקרקע, ניו יורק נוטה להיות פקוקה בלא מעט שעות לאורך היום.

bus

מוניות (או: פה זה לא הוליווד)

 המוניות הצהובות נחשבות לאחד הסמלים המובהקים של ניו יורק – קשה למצוא סרט או סדרה המתרחשים בעיר, ובהם לא כיכבו המוניות. בסרטים, המוניות בניו יורק תמיד זמינות בתוך שניות וכאילו מחכות לגיבור הסרט שייכנס אליהן. המציאות היא לא ממש כזו. למרות שיש בניו יורק המון מוניות צהובות, בשעות העמוסות יהיה לכם קשה למצוא מונית, וככה גם כשמזג האוויר גשום. מעבר להיבט הסימבולי של המוניות, לא בטוח שמומלץ לכם להתנייד באמצעותן, אלא במקרי חירום. המוניות עצמן לא יכולות להתגבר על הפקקים של ניו יורק, מה שמאריך את הנסיעה. וכמובן שהן גם יקרות יותר מאמצעי התחבורה הציבורית האחרים בעיר, בייחוד בנסיעות שמשך הזמן שלהן מתארך עקב הפקקים.

אתם יכולים לעלות על מונית פעם אחת, אם אין ברירה או כשאתם רוצים להרגיש כמו הדמות האהובה שלכם מסדרת הטלוויזיה הניו יורקית או סרט הקולנוע, אבל מומלץ להעדיף באופן כללי את אמצעי התחבורה הציבוריים האחרים של התפוח הגדול. בצד החיובי, הנסיעה במוניות של ניו יורק היא פשוטה. את מחיר הנסיעה תוכלו לשלם באשראי, ולעיתים גם דרך אפליקציה שאף מאפשרת להזמין מונית בלחיצת כפתור. קחו בחשבון שהנהגים בניו יורק מצפים לקבל טיפ של כ-10-15% ממחיר הנסיעה שגם כך לא זול. מי שלא משלם מסתכן במבטים זועמים, ובתחושה כללית של חוסר נוחות.

הימנעו ממוניות לא מורשות!
המוניות האלה נקראות Gypsy Cabs או black cabs. הן לרוב בצבע שחור והן פועלות ללא רישיון, פיקוח ומונה.
הם נחשבים לחובבנים ומחיר הנסיעה שלהם יכול להגיע לעד פי 3 מהמחיר הרגיל.
בניו יורק רק נהגי המוניות הצהובות מורשים לאסוף נוסעים מהרחוב. שאר נהגי המוניות (שחורות או לימוזינות) מורשים לאסוף נוסעים רק בהזמנה מראש.
ובגדול- כל רכב ללא מונה או רישיון מונית צריך לעורר את חשדכם. 

cars-traffic-street-new-york-large

Uber

מדובר באפליקצייה של חברה אמריקאית המאפשרת יצירת קשר והסעה בתשלום בין נהגים לנוסעים.
איך זה עובד?

 • לאחר הורדת האפליקצייה תתבקשו להזין את מסלול הנסיעה שלכם ואת מיקומכם.
 • האפליקצייה שולחת את בקשתך לנהגים שעושים את מסלול הנסיעה.
 • לאחר ששלחת את הבקשה תקבל פרטים אודות הנהג דרך האפליקציה כמו שם, סוג רכב ומספר לוחית הרישוי כדי שתהיו בטוחים שאתם נכנסים לרכב הנכון.
 • כאשר נהג קיבל את בקשת הנסיעה שלך האפליקציה תציג את הזמן המשוער שייקח לנהג להגיע אליך (היא גם תודיע כשהנהג עומד להגיע)
 • תעריף הנסיעה מחושב אוטומטית ומחוייב דרך אמצעי התשלום שהזנת בחשבון

איך לא חשבו על זה קודם?! 🙂

האפשרויות המקובלות פחות: רכבת או אופניים

בניו יורק יש רכבת, אך ברור שהיא משמשת אנשים בעיקר לנסיעות אל מחוץ לעיר או לפרבריה, ולא בתוך ניו יורק עצמה. תחנות הרכבת המרכזיות של ניו יורק ממוקמות ב-Park Avenue 42 (שם התחנה הוא Grand Central Terminal), כשהשנייה היא Penn Station, ממש ליד ה-Madison Square Garden. הרכבת משמשת רבים להגעה לניו ג'רזי, אך אנחנו ממליצים להשתמש באמצעי תחבורה ציבורית אחרים כדי להגיע ליעד זה ולאזורים אחרים של ניו יורק וסביבתה.

למרות שזה נראה מאיים בעיר סואנת כמו ניו יורק, אתם יכולים בהחלט לרכב בה על אופניים – יש בניו יורק לא מעט שבילי אופניים. הבעיה היא שהנהגים בניו יורק פחות אוהבים את הנוכחות של האופניים על הכבישים, וינסו להרחיק אותם מהם בדרכים שונות – נסיעה בסמוך לאופניים, לדוגמא. ניו יורק היא לא המקום להשכיר אופניים לטיול רגוע ושליו (למעט אולי הפארקים, בראשם סנטרל פארק שרכיבה על אופניים בו היא בגדר חובה). מי שמרגיש בטוח בעצמו ובקיא בחוקי התנועה יוכל לחשוב על השכרת אופניים גם כפתרון התניידות בעיר עצמה, אבל מהניסיון שלנו זה הרבה פחות נפוץ.

 

איך תרצו לשתף את זה?

מידע רלוונטי נוסף שאולי יעניין אותך:

4 תגובות

 1. אנחנו 6 נפשות (כולל תינוק) שמגיעוים לניו יורק בעוד מספר חודשים. האם כדאי להשכיר רכב בשדה התעופה? או לקחת מונית? אנחנו נצטרך להגיע לניו ג'רזי או ברוקלין.
  מישהו יודע מה העלות של מונית בערך?

  1. מאחר ואתם 6 נפשות עם תינוק אנחנו מניחים שמדובר בלא מעט מזוודות וכיסא תינוק
   כך שלא היינו ממליצים להגיע לשדה ולחפש מונית גדולה (מיני וואן) אלא להזמין שירות הסעות מראש.
   יש כמה חברות שנותנות את השירות הזה בשדות התעופה של ניורק. המחיר נע 150-250 דולר.

 2. אהלן, אני נוסע עם 2 חברים לניו יורק באפריל ואנחנו חושבים על להשכיר רכב ולעשות טיול של 3 ימים מחוץ לעיר. צריך להוציא רישיון נהיגה בינלאומי? יש משהו שאני צריך לדעת?

  1. הי
   בעקרון החל משנת 2006 אפשר לנהוג בארה"ב עם רשיון נהיגה ישראלי. ואין צורך יותר ברשיון הנהיגה הבינלאומי!
   אאאבבללל – בסוף 2017 יצאה הודעה של משרד התחבורה שיש צורך ברישיון בינלאומי פחות או יותר בכל העולם, כדאי לבדוק ולהתעדכן, אנחנו בכל מקרה ממליצים שיהיה כזה.
   מדריך, מידע והנחות על השכרת רכב בארה"ב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן